header

3 princípy hrdinskej výchovy

Ako principálka v CirKus-Kuse, prvej škole nového cirkusu, som sa často stretávala s deťmi. Od tých najmenších v škôlkach až po tie takmer dospelé. Za deťmi sme chodili s rôznym programom. Raz to boli workshopy plné žonglovania a stavania pyramíd, inokedy smiešne klauniády či interaktívne divadielka. Postupne som skúšala a sledovala, čo na našich najmenších kamarátov funguje. Niečo platilo viac, iné pomenej. Za štyri roky návštev škôlok a materských centier som zosumarizovala tri jednoduché princípy, ktoré ma s deťmi nesklamali nikdy. Tri princípy, ktorých použitie v praxi prinieslo zaručený úspech a úsmev.

1. SOM TU A TERAZ

Deti, naši malí hrdinovia, žijú dneškom. Budúcnosť je pre ne neuveriteľne vzdialená a na minulosť pred desiatimi minútami zabudli. Pre ne existuje tento konkrétny prítomný okamih. TU a TERAZ. Keď sa do niečoho pustia, zabudnú na okolitý svet. Tak ako tento malý hrdina počas jedného z našich objaviteľských workshopov, ktorý pol hodinu brázdil Dobrodružnú Mapu so svojim dreveným koníkom. Tu sa koník napil vodičky, tam sa zas koník napapal trávičky. Absolútne sústredenie. Okolitý svet neexistoval.

som tu a teraz

Skúsme aj my dospelí deťom venovať nerozptýlenú pozornosť. Preniknúť do ich sveta. Robiť veci spolu s nimi. S úprimným záujmom a plným nasadením. Keď dieťaťu venujeme nerozptýlenú pozornosť, hovoríme tým, že nám na ňom záleží, že je pre nás dôležité, že sme radi v jeho spoločnosti. Ak sa naučíme žiť prítomným okamihom a venovať (nie len) deťom 100% pozornosť, máme vyhraté!

2. SOM SPRÁVNY HRDINA

Pre naše deti sme absolútne vzory. Veľkí Hrdinovia v ich malom svete dobrodružstiev. Preto je veľmi dôležité to, čo robíme, čo hovoríme, ako sa správame a ako reagujeme. Vnímajú nás a napodobňujú.

Napríklad ako moji ambasádorskí kolegovia, ktorí pri hre nikdy nesedia na zadku. Sú vždy prví, ktorí idú vzorom, ukážu, povzbudia.

som spravny hrdina

Skúsme ísť deťom príkladom. Radujme sa, usmievajme, buďme trpezliví, akční, odvážni, zvedaví a plní energie. Všímajme si na našich deťoch to dobré a pracujme s tým zlým. Ak si na deťoch začneme všímať dobré chovanie a to, čo sa im podarilo, bude práve toho dobrého neustále pribúdať.

3. IDEM DO AKCIE!

Správny dospelák sa nebojí akcie! Ak je to potrebné, s deťmi zdoláva prekážky, pomáha im prekonať nástrahy, či vyriešiť rébusy. Nevadí mu ak sa pri tom treba šantiť, plaziť, loziť, dať sa na všetky štyri alebo sa gúľať po koberci.

O úspechu tohto bodu ma neustále utvrdzujú hrdinskí rodičia a starí rodičia, ktorí pri hre s deťmi zaradia plný plyn. Zabudnú na to, že sú manažérmi spoločností alebo že ich chrbát už možno nevydrží to, čo kedysi a užívajú si čas s deťmi plnými dúškami.

idem do akcie

Dospeláci, nebojte sa priameho kontaktu! Ľudský kontakt a fyzický dotyk je pre deti veľmi dôležitý. Pomáha im totiž emocionálne aj fyzicky rásť. Je to spôsob, ktorým naši najmenší vyjadrujú svoje pocity. Spoločné šantenie a hranie sa im hovorí, že ich máme radi, že sú pre nás dôležití, a tak pomáhajú rozvinúť ich zdravý emocionálny život. Vedeli ste napríklad, že ak má ľudské telo dostatok láskyplných dotykov začína produkovať rastový hormón? Dotyk je pre našich malých hrdinov skrátka liečivým lektvarom.

Som presvedčná, že tieto tri princípy k deťom priblížia naozaj každého dospeláka. Stačí len vytvoriť to správne prostredie. Prostredie, aké sme tvorili pre deti s CirKus-Kusom. Plné smiechu, zábavy, objavovania, skúšania, hrania sa. Neviete ako? Takéto prostredie vám pomôže vytvoriť spoločenská hra Odvážni Objavitelia, ktorá vznikla práve s poslaním spájať deti a ich dospelákov.

Priblížte sa k svojim deťom

Stiahnite si PDF manuál slovenskej pohybovej hry Odvážni Objavitelia a zistite, prečo sú z  nej deti nadšené 🙂

Stiahnuť manuál

 

Ak sa vám páčil tento článok, čítajte aj ďalší: Návod pre rodičov: Ako byť hrdinom svojich detí

KTO JE KATKA AKÁČOVÁ?

Vyštudovala Teóriu interaktívnych médií, Manažment v kultúre a Riadenie a vývoj služieb na Masarykovej Univerzite v Brne.

K hrám sa dostala ako dieťa, kedy sa venovala najmä praktickým skúsenostiam pri ich hraní. Pokračovala však ich skúmaním na bakalárskom štúdiu, kde vznikla diplomová práca o komunikácii v online hrách. V MU Game Studies, o.s. pôsobila ako Ambasádorka. Pomáhala s organizáciou konferencií a v poslaní presadiť štúdium digitálnych hier na akademickej pôde. Po absolvovaní druhého magistra na Fakulte informatiky sa rozhodla, že svet technológií je pre ňu príliš nudný. Po návrate na Slovensko založila prvú školu nového cirkusu, CirKus-Kus, kde donedávna pôsobila ako riaditeľka. Práve vďaka cirkusovým workshopom mohla zistiť a otestovať si, čo na deti skutočne funguje. Ako deti vďaka príbehu a hravému pohybu zapojiť a ako s nimi komunikovať. Aj vďaka tejto skúsenosti mohla vzniknúť rodinná spoločenská hra Odvážni Objavitelia, ktorá spája deti a rodičov.