„Vypni ten počítač a choď sa učiť!“
Ach, ach ach. Koľkokrát som túto vetu počas môjho obdobia dospievania len počula!?
Pochopiteľne. Moji rodičia totiž tomu, čo som robila, nerozumeli. Keď som mala šestnásť rokov, nebola som si tak úplne istá ani ja sama. Vedela som len, že čas strávený za PCčkom nie je časom tak úplne preflákaným, ako to jednoznačne videli oni.
Dnes už viem, že hry nie sú len žrútom času a bohapustou zábavkou. A to akékoľvek. Stolové, konzolové, tie, čo hráme vonku na dvore, na telefóne aj na počítači. Naozaj! Dôkaz miesto sľubov!
Hry môžu byť skvelý nástroj všemožného rozvoja. Vedel to už aj Ján Ámos keď založil svoju scholu ludus, teda školu hrou.
Znie to neuveriteľne? Tu je 5 dôvodov, ktoré uvádzajú odborníci z portálu Education World:
- Cez proces hrania hry sa učíme chápať nové koncepty, vidieť nové perspektívy. Učíme sa porozumieť pravidlám, tomu ako fungujú a ako ich vieme používať.
- Hry nám poskytujú praktické prostredie. Dávajú nám možnosť vyskúšať a otestovať veci „na nečisto“. Navyše, herné prostredie nás vie vtiahnuť do deja.
- Cez hry sa vieme naučiť dôležité zručnosti. Okrem iných to je kritické myslenie, kreativita či tímová práca.
- Hry nám poskytujú set zmyslových zážitkov. Počas hrania hier si vytvárame spomienkové spojenia s ich obsahom. Pozitívne emocionálne spojenia si zapamätáme na celý život.
- Keď sa hráme, venujeme hre 100% našej pozornosti.
A predstavte si toto!
Hry nemusia byť primárne vzdelávacie na to, aby nás vzdelávali. Primárne rozvojové, aby nás rozvíjali a primárne logické aby nám trénovali mozog. Z každej jednej hry si vieme niečo dôležité vziať. Pre každého to môže byť niečo iné. Ja im vďačím za veľa. Mňa totiž hry premenili na hravého hrdinu.
Čo to pre mňa znamená?
HRAVOSŤ, to je: kreativita, zvedavosť, výmysly, zábava, pozitívna energia, dobrá nálada.
HRDINSTVO, to je: zodpovednosť, odvaha makať na sebe, ísť príkladom, pomáhať druhým.
Preto som presvedčená, že hry sa zídu všetkým. Deťom, no aj nám, dospelým! Tie digitálne, tie stolové, pohybové alebo tie v obývačke na koberci. Hravým hrdinom sa totiž vie stať úplne každý. Chce to len správne prostredie a motiváciu.
Ja som ich našla. Dáte im šancu aj vy? 🙂
KTO JE KATKA AKÁČOVÁ?
Vyštudovala Teóriu interaktívnych médií, Manažment v kultúre a Riadenie a vývoj služieb na Masarykovej Univerzite v Brne.
K hrám sa dostala ako dieťa, kedy sa venovala najmä praktickým skúsenostiam pri ich hraní. Pokračovala však ich skúmaním na bakalárskom štúdiu, kde vznikla diplomová práca o komunikácii v online hrách. V MU Game Studies, o.s. pôsobila ako Ambasádorka. Pomáhala s organizáciou konferencií a v poslaní presadiť štúdium digitálnych hier na akademickej pôde. Po absolvovaní druhého magistra na Fakulte informatiky sa rozhodla, že svet technológií je pre ňu príliš nudný. Po návrate na Slovensko založila prvú školu nového cirkusu, CirKus-Kus, kde donedávna pôsobila ako riaditeľka. Práve vďaka cirkusovým workshopom mohla zistiť a otestovať si, čo na deti skutočne funguje. Ako deti vďaka príbehu a hravému pohybu zapojiť a ako s nimi komunikovať. Aj vďaka tejto skúsenosti mohla vzniknúť rodinná spoločenská hra Odvážni Objavitelia, ktorá spája deti a rodičov.